Aminomix

Kozy

Lov kaprů z hladiny a lov na dlouhé návazce, se stává v poslední době velmi populární. Zejména za horkých letních nocí to bývá bezva chytání. Osobně jsem byl u nás na jezeře první, kdo začal chytat na půlky rohlíků, plovoucích na hladině, buď přes průběžné olovo nebo jen na vlasci, úplně bez zátěže.

Používal jsem tuto metodu v noci, ve dne a dokonce i za silného deště, kdy ryby příjmaly návnadu z hladiny velmi ochotně. Zarážející je, že lov z hladiny přináší často i úlovky jiných tvorů než ryb, což se u klasického způsobu lovu, stává velmi vzácně. Věřte mi, že bych si nedovolil psát nějakou rybářskou latinu a když říkám, že jsem za svoji kariéru ulovil z hladiny několik ondater, kachnu, racka a krysu, tak je to svatá pravda. Ve skutečnosti jsem vlastně chytil na udici ještě kozu, ale to nepočítám, protože ta můj rohlík sežvíkala, když jsem měl prut připravený k nahození, opřený o bivak. Nejkurióznější úlovek je beze sporu však ten, z lesního jezírka Kejda.

Rybařil jsem tam toho dne sám, ryby měly klid a braly moje rohlíky jako na běžícím pásu. Z druhé strany jezírka, kde stojí chaty, seběhla v tom letním hicu mladá žena. U vody shodila šatičky včetně horního dílu plavek a šup, už se cachtala u břehu. Po chvíli se osmělila a dala se plavat napříč přes jezero. Mě to vůbec nevadilo, ryby jsou zde na plavce zvyklé a zdá se, že je vůbec neruší. Když se plavkyně začala nebezpečně přibližovat k mým plovoucím nástrahám, cítil jsem povinost, upozornit ji na možné nebezpečí. A tak na ni volám, že ať plave jinudy, že tam mám nahozeno. Milá plavkyně si však na mě – lidově řečeno – otevřela hubu a volala něco v tom smyslu, že si může plavat, kde chce.

No a za malou chvíli se stalo to, co se stát muselo. Policajt se přilepil pod prut, slečna zaječela a bylo to hotovo. No to je průšvih, holka ječí, já pomalu navíjím vlasec a plavkyně, která má háček evidentně zapíchnutý v prstě, se plavajíc na znak, pomalu blížila k mému stanovišti. Za strašného nadávání vylezla z vody, jednou rukou si zakrývala kozy a druhou, se zapíchnutým háčkem, mě strkala pod nos a že ať s tím něco okamžitě udělám. No dobrá, říkám si, ustřihnu kleštičkami špičku s protihrotem, háček vytáhnu a bude hotovo. Vymyšleno, vykonáno. Jen s tou drobnou změnou, že se mi háček nepodařilo přeštípnou, ale vytrhnul jsem ho nebožačce i s protihrotem z prstu ven. Ta ječela, jako by ji na nože brali. Spustila i druhou ruku ( no vida, vida ) a pokračovala v nadávání. Krvácející prst jsem jí omotal elektrikářskou páskou a za chvíli již plavala zpět k jejich chatě.

Chvíli jsem přemýšlel, jestli na té chatě není s nějakým stokilový boxerem, který nerozumí srandě a jestli bych neměl z taktických důvodů balit. Ale ukázalo se, že je na výletě jen s babičkou a mladší sestrou a tak jsem v klidu lovil dál. No, neměla tady kráva co plavat.

Protože jsem nestihl udělat žádnou fotografickou dokumentaci a každý článek by měl nějakou fotku mít, nabízím alespoň fotografie úlovků z letošního října, které jsme pořídili při terénním testování našeho nového boilies na rok 2015 – Squid&Octopus s Maxi aminem. Kozy to sice nejsou, ale všichni kapři nad 10kg ze svazovek, udělají také radost.

Petrův zdar! Laďa

Kamarád – Jenda Bolfík – se svým nočním úlovkem

Moje maličkost drží v ruce konečně něco delšího, než má Jenda

A ještě jeden na Squid & Octopus s Maxi aminem


Zařazeno v:
administrator